Ing. Hana Málková
Jak už moc dobře víte, tuky jsou nezbytnou součástí našeho jídelníčku a bez nich by nemohl náš organismus správně fungovat. Je ale dobře známo, že jejich nadměrný příjem nám také příliš neprospívá. Nadměrný příjem nevhodných tuků je spojen nejen s rizikem vzniku nadváhy a obezity, ale také s nemocemi srdce a cév, nebo rozvojem některých typů nádorů. Je nutné hlídat jednak celkové množství, ale také kvalitu tuků a zastoupení jednotlivých mastných kyselin.
Celkový příjem tuků by se měl pohybovat v rozmezí 30 - 35 % z denního energetického příjmu.
Kolik tuků tedy přijímat?
Doporučení pro příjem tuků se stejně jako u většiny ostatních živin s energetickou hodnotou uvádí v procentech z celkového denního energetického příjmu. 1 gram tuku představuje energetickou hodnotu 38 kJ (9 kcal).
Každý má nastavený svůj individuální denní příjem, který by měl odpovídat jeho potřebám. S ohledem na tento příjem si pak každý stanoví, kolik tuku by mělo být obsaženo právě v jeho jídelníčku.
Abyste si to dokázali lépe představit, ukážeme si to na příkladu ne příliš aktivní ženy, která má denní příjem okolo 8 000 kJ. Při tomto příjmu by měla denně zkonzumovat cca 70 g tuku.
Pro představu toto množství je obsaženo například ve 150g klobáse, 2 steacích z vepřové krkovice, 75 g másla nebo 200 g tučného sýra, není tedy úplně těžké tento denní limit překročit.
Mnohem více než na celkovém příjmu tuků však záleží také na jejich kvalitě - zastoupení jednotlivých mastných kyselin. Pozor bychom si měli dát na příjem nasycených mastných kyselin a transnenasycených mastných kyselin.
Podrobněji se tomuto tématu budeme věnovat již brzy v rámci dalších článků. Pokud vás zajímá, jak se vyvíjela oficiální doporučení v průběhu posledních let, přečtěte si tento článek.
TIP: Pokud chcete zjistit, jak na tom s konzumací tuků jste, zkuste si vyplnit v programu Sebekoučink váš typický jídelníček a program vám ukáže, jestli doporučení plníte nebo ne.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.